Odkurzacz ekstrakcyjny, czyli co to jest odkurzacz do prania dywanów i tapicerki.

Urządzenie na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina "zwykły" odkurzacz ? jednak jeśli przyjrzeć się dokładnie diametralnie różni się od bogatej oferty wszelakiej maści odkurzaczy np. z filtrem wodnym lub odkurzaczy do zbierania wody czy wreszcie odkurzaczy do zbierania zanieczyszczeń suchych. W kilku zdaniach postaram się przybliżyć z czym to się je.

Urządzenie ekstrakcyjne czyli wysysające z dywanu czy tapicerki zanieczyszczenia rozpuszczone uprzednio odpowiednim do tego celu środkiem chemicznym, zbudowane jest na bazie standardowego odkurzacza suchego.

Pierwszą istotną różnicą jest to, że profesjonalny odkurzacz piorący jest wyposażony w 2 zbiorniki. Pierwszy - zazwyczaj większy służy do magazynowania zebranych zanieczyszczeń oraz zużytego roztworu środka chemicznego, drugi - mniejszy to zasobnik czystego roztworu roboczego.

  • odkurzacz ekstrakcyjny budowa

Druga istotna różnica to budowa zbiornika brudnego oraz sposób zabezpieczenia turbiny ssącej przed zassaniem wody. W odkurzaczu suchym takie zabezpieczenie najczęściej nie występuje , a zbiornik przystosowany jest do stosowania worków. Zabezpieczenie takie występuje również w odkurzaczach z filtrem wodnym, czyli przeznaczonych do odkurzania suchych zanieczyszczeń , w których wlana na dno zbiornika woda pełni jedynie funkcję filtra, a zbyt duża jej ilość może spowodować uszkodzenie odkurzacza.

  • odkurzacz ekstrakcyjny budowa

Po trzecie odkurzacz ekstrakcyjny wyposażony jest w specjalny zestaw rur z dyszami natryskującymi płyn czyszczący oraz oczywiście pompę podającą roztwór roboczy pod ciśnieniem by głębiej i dokładniej nasycić praną powierzchnię. Próżno szukać takiego wyposażenia w odkurzaczach z filtrami wodnymi, suchych czy nawet odkurzaczach przeznaczonych do zbierania wody.

Czwarta różnica to budowa ssawek. Ssawki ekstraktora zbudowane są tak by maksymalnie zwiększyć podciśnienie odsysania na powierzchni styku z czyszczoną powierzchnią. Odbywa się to przez zastosowanie wąskiej szczeliny rozszerzającej się ku górze. Rozprężenie zasysanego powietrza powoduje zwiększenie prędkości przepływu i wzrost podciśnienia.

Podsumowując, warto zastanowić się przed zakupem ekstraktora jakie oferuje możliwości. Czy wyposażony jest we wszystkie niezbędne akcesoria czy trzeba je dokupić. Czy istnieje możliwość zastosowania go również jako zwykłego odkurzacza "na sucho" lub " na mokro". Jakie ma parametry pracy, np. podciśnienie ssania, pojemność zbiorników, ciężar, ciśnienie podawanego płynu piorącego. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż moc silnika nie jest wartością tożsamą z podciśnieniem ssania. Krótko mówiąc duża moc silnika nie musi oznaczać dużej siły ssania. Co więc wybrać ? Najlepiej urządzenie najbardziej uniwersalne, z dobrym wyposażeniem, dobrą gwarancją i serwisem, a to wszystko za przystępną cenę. Czy takie urządzenie istnieje? Tak.

, 2014-07-01